Nośmy odblaski!

Na terenie powiatu skarżyskiego tylko w ciągu ostatniego miesiąca doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wczorajsze zdarzenie przy ulicy Rejowskiej niestety zakończyło się tragicznie – zginęła piesza. Zachęcamy więc do noszenia elementów odblaskowych w każdych warunkach pogodowych.

W dniu 6 grudnia na ul. Rejowskiej w pobliżu przejścia dla pieszych kierujący samochodem osobowym potrącił dwie osoby, wskutek czego jedna z nich zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Również w Mikołajki, na oznakowanym przejściu przy ul. Żeromskiego kierujący samochodem potrącił mężczyznę przechodzącego przez jezdnię. Do podobnego zdarzenia doszło także na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Nizinną.

Według statystyk Policji w 2016 roku odnotowano blisko 8,5 tysiąca wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 868 osób, a blisko 8 tys. zostało rannych. Do wypadków z udziałem pieszych dochodziło najczęściej w obszarze zabudowanym. Najtragiczniejsze ich skutki zanotowano w okresie jesienno-zimowym (październik – grudzień), kiedy dzień jest coraz krótszy, a na dodatek panują złe warunki pogodowe.

Ograniczeniu widoczności pieszego można zapobiec nosząc elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność noszącej je osoby nawet czterokrotnie (!). Miejmy więc przy sobie odblaski i nośmy je w widocznym miejscu, nawet jeżeli poruszamy się po obszarze zabudowanym. Dzięki nim będziemy lepiej widoczni szczególnie po zmroku oraz podczas opadów.

W dniu 6 grudnia w całej Polsce zainicjowana została akcja „Dzień Odblasków”, której celem jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Od 2018 roku dzień 1 października będzie „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków”, podczas którego odbywać się będą m.in. akcje rozdawania elementów odblaskowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

*

*